Pozor na toxická videa maskovaná za dětské pohádky

04.11.2024

Možná jste si všimli, že na YouTube a dalších platformách se objevují videa, která na první pohled vypadají jako oblíbené dětské pořady. Používají známé postavičky jako Peppa Pig, ale jejich obsah může být pro děti nevhodný až škodlivý

Necháváte děti koukat na pohádky na YouTube bez dohledu? Dítěti pustíte pohádku na televizi nebo na telefonu, jdete vařit, otočíte se zády... slyšíte známé zvuky z pohádky. Pokud postavy přirozeně nemluví, není na tom zdánlivě nic divného, možná ale nevíte, že váš předškolák právě sleduje jak prasátko Peppa okrádá paní prodavačku nebo leží na smrtelné posteli po dramatickém konfliktu se zajíčkem.

Pojďme si říct, jak takováto videa rozpoznat a jak děti ochránit. 

Jak vypadají toxická videa? 

Na první pohled jsou nerozeznatelná, tedy pokud se sledování pohádky nevěnujete společně s vašim dítětem. Toxická videa používají známé postavičky z oblíbených pohádek. Některá videa jsou opravdu sofistikovaná a dokonale zpracovaná i graficky. Mají často podobné názvy jako originální obsah. Ale co je zásadní, obsahují nevhodné, násilné nebo děsivé scény

Proč jsou nebezpečná? 

  • Děti nedokáží rozlišit falešný obsah od originálního, navíc toxický obsah je fascinuje a fixují nežádoucí chování jednotlivých postav, nebo dojde k narušení důvěry v oblíbené postavičky.
  • Mohou způsobit úzkost a noční můry. Jak asi musí být malému dítěti, jehož oblíbená postavička byla právě přepasírovaná přes drátěný plot po srážce s pohádkovým autíčkem?
  • Videa navíc mohou obsahovat skrytou reklamu nebo nebezpečné výzvy

Jak poznat podezřelá videa? 

Mrkněte na tyto varovné znaky:

  • Divné názvy nebo překlepy v názvu 
  • Neobvyklé kombinace postav z různých pohádek 
  • Nízká kvalita animace 
  • Podezřelý kanál s malým počtem odběratelů
  • Chybějící oficiální loga producentů

Jak chránit děti?

Základní pravidlo zní: sledujte pohádky (alespoň okrajově) s dětmi, pouštějte je cíleně a nenechávejte platformy (např. YouTube), aby náhodně generoval další obsah ke sledování bez vašeho vědomí a kontroly.


V rámci preventivních opatření používejte například YouTube Kids místo běžného YouTube, nastavte si rodičovskou kontrolu a vytvořte seznam ověřených kanálů. 

Doporučuji také nastavit časové limity pro sledování a hlavně komunikovat s dětmi (s ohledem na věk). Vysvětlit jim rozdíl mezi pravými a falešnými snímky, povzbudit je, aby vám řekly o znepokojivém obsahu a vést je tak ke kritickému myšlení.

Můžete využít i lépe kontrolované platformy jako Netflix Kids, Disney+, HBO Max Kids.

Internet nabízí spoustu skvělého obsahu pro děti, ale je důležité být ostražití. Nejlepší ochranou je kombinace technických opatření, otevřené komunikace s dětmi a aktivního zájmu o to, co sledují. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než řešení následků. Investujte čas do nastavení bezpečného prostředí pro své děti online.

A pokud vás téma zajímá blíže, doporučuji zhlédnout tento díl Segmentu.