Máš křivé zuby, radši se nesměj! aneb jak s dětmi mluvit o digitální upřímnosti

10.01.2025

Digitální svět se stal nedílnou součástí života našich dětí. Denně komunikují přes sociální sítě, chatovací aplikace a online hry. S tím přichází potřeba naučit je, jak v tomto prostředí komunikovat zdravě a odpovědně.

Za obrazovkou počítače nebo telefonu se často cítíme odvážnější. Pro děti je zvlášť lákavé psát věci, které by osobně nikdy neřekly. Chybějící oční kontakt a fyzická vzdálenost mohou vést k tomu, že zapomínají na dopady svých slov.

Aktivita"ŘEKL/A BYCH TO I DO OČÍ?"

Tato jednoduchá aktivita pomáhá dětem uvědomit si rozdíl mezi online a osobní komunikací. Nechte dítě napsat kritický komentář na papír a pak navodit situaci, kdy by stejnou věc mělo říct kamarádovi do očí (nebo vám). Následná diskuse o pocitech v obou situacích může být velmi poučná.

Hra "CO VLASTNĚ CÍTÍ?"

Emoji se staly univerzálním jazykem online komunikace. Ale ne vždy vyjadřují skutečné emoce. Ukažte dětem příklady zpráv, kde emoji mohou být zavádějící nebo ironické. Učte je číst mezi řádky a vnímat kontext.

Buďte svým dětem průvodcem digitálním světem. Vytvořte doma atmosféru, kde mohou otevřeně mluvit o svých online zážitcích. Sdílejte vlastní zkušenosti a ukazujte jim, jak řešit náročné situace.

Pravidlo 5P pro online komunikaci

Učte děti přemýšlet před reakcí pomocí jednoduchého pravidla:

  1. Počkej
  2. Přemýšlej
  3. Představ si
  4. Ptej se
  5. Poraď se

Digitální upřímnost je dovednost, kterou se musíme učit všichni - děti i dospělí. Nejde jen o to, co píšeme online, ale o pochopení, že za každou zprávou je skutečný člověk s reálnými pocity.